گزارش ناشران آموزشی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

 

 

به نام خـدا

 

گزارش ناشران آموزشی  در نمایشگاه  بین المللی کتاب تهران

 

 

نمایشگاه کتاب!

    بسیاری از ناشران با بهار طبیعت، بهار کتاب را نیز به عنوان ارمغانی به یاد ماندنی بر تارک جهان به ثبت وضبط می رسانند . زمان برگزاری نمایشگاه ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت ماه اعلام وشعار نمایشگاه ،” نه، به کتاب نخواندن” بر پوستر نمایشگاه نقش بست.

پیام‌های ثبت نام در سایت نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در اتحادیه، انجمن‌ها، گروه‌ها و کانال‌ها شوق زایدالوصفی را در ناشران پدید آورد. به سرعت نام‌ها درسایت ثبت نام نشست و درانجمن‌ها برای تعیین مدیران اجرایی، تبلیغات و فرهنگی برنامه‌ریزی‌شد و به منظور هرچه بهتر برگزار کردن نمایشگاه نشست‌هایی صورت گرفت. فراخوانی هم در کانال انجمن برای تشکیل کارگروه نمایشگاه داده شد. پس از دریافت لیست ثبت نامی ناشران از سایت  و لیست خانه کتاب ، محاسبه‌ی امتیاز ناشران به منظور تعیین متراژ غرفه شروع شد.  براساس دیتاهای تصویب شده در انجمن، امتیازهای ناشران از طریق فرمول اکسل اعلام‌شد.

سپس لیست آن در اختیار مدیرمحترم کمیته داخلی قرار گرفت و کار مربوط به نقشه‌ وجانمایی شروع شد. به دلایلی ۷ نوع نقشه رسم شد و به منظور برقراری عدالت و عدم تبعیض برای غرفه‌های از ۶۰ متر مربع و بالاتر قرعه‌کشی در حضورنمایندگان  ناشران ذی نفع و کارگروه انجام پذیرفت. سپس نقشه‌ی‌ متراژ غرفه‌ها نیز به مدیرمحترم کمیته داخلی و مسئول محترم فنی نمایشگاه تقدیم شده و پس از رفع اشکالات اعلامی ،کار چینش اسپیس  غرفه‌ها آغاز شد.

مکان های رفاهی با نظر مدیران و روسای آن‌ها نیز جانمایی شد.( اطلاع رسانی، پلیس، آتش نشانی، حراست، بانک، مخابرات، کودکان کار و…)، با مراجعات متعدد مدیران و ناشران به مصلی و آمادگی برای ساخت غرفه‌ها، برای ناشرانی‌که غرفه خودساز داشتند فراخوانی داده و کار ساخت و ساز و نصب اسپیس ها آغاز شد . بخش‌های رفاهی نیز با دریافت نقشه از مدیراجرایی کارخود را برای خدمات رسانی به غرفه ها آغاز کردند.

از طرفی  با توجه به سیاست گذاری هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران آموزشی در خصوص تبلیغات نمایشگاه سی و یکم، انجام فعالیت های ترویجی در اولویت قرار گرفت. موارد تبلیغاتی به رادیو نمایشگاه و بنرهای محیط بر رواق غربی محدودشد.  در این دوره از برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، به دلیل فضای غیرنمایشگاهی رواق غربی، امکان تبلیغاتی، افت چشمگیری پیدا کرد.

طبق مصوبه هیأت مدیره ‌انجمن ناشران‌آموزشی، هماهنگی وعنایت معاون محترم ‌اجرایی‌نمایشگاه و بنابر‌شرایط‌خاص،سوابق و نیازاین انجمن مقررشد برنامه نشست‌ها وسخنرانی‌ها و رونمایی‌کتاب بخش‌ناشران‌آموزشی مستقلاً درسالن ناشران آموزشی برگزارشود. این برنامه­ها ‌شامل‌ حدود ۶۰  نشست، سخنرانی، کارگاه، رونمایی کتاب فاخر و چند برنامه ویژه که بسیار علمی و متنوع تنظیم شده بود طی زمان نمایشگاه با افزایش مواجه شد و نهایتا به ۷۵ مورد رسید.

روز افتتاحیه سه شنبه ۹۷/۰۲/۱۱ رسید و کار ناشران در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شروع شد.

به منظور عملکرد ناشران شرکت کننده در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و حضور مؤثر ناشران داخلی در این رخ داد بزرگ فرهنگی، هیئت داوری غرفه های برتر در بخش ناشران داخلی ، بر اساس رویکردها و مقرارت مصوبه به انتخاب غرفه های برتر معرفی شد .  کارگروهی متشکل از ۱۲ نفرتعیین و جلساتی برای محاسبه‌ی امتیاز غرفه تشکیل شد. با تجمیع امتیازها، انتشارات واله به عنوان غرفه برتر و انتشارات تخته سیاه به عنوان غرفه‌ی شایسته‌ی تقدیر معرفی شدند.

روز شنبه ۹۷/۰۲/۲۲ ساعت ۱۵ اختتامیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران  برگزار شد. هم‌چنین درساعت ۱۸و ۳۰ دقیقه همان روز در سالن فرهنگی ناشران آموزشی اختتامیه ای با حضورعده‌ای از ناشران و معاون محترم اجرایی برای کتاب دوستان و ناشران و با آرزوی روزهای طلایی و بی دغدغه برای همه‌ی اهالی نشر برگزار شد.

برای جمع آوری و تخریب غرفه ها در روزهای یکشنبه و دوشنبه ماراتنی را پشت سرگذاشتیم که بهتر است کام شیرین عزیزان در روزهای برگزاری نمایشگاه را  با توصیف روزهای انتهایی، تلخ نکنیم.هم‌چنین یادآوری می‌شود علیرغم وجود باد و باران به دلیل نصب بنرهای بلند توسط بخش تبلیغات ناشران آموزشی ، خسارت قابل توجهی گریبانگیر ناشران آموزشی نشد.

درانتها به همه‌ی ناشران آموزشی‌ که توانستند با همیاری صمیمانه معاون محترم اجرایی و مدیرمحترم کمیته داخلی و همکاران آن‌ها با افتخاراین  بار سنگین را به خوبی به مقصد برسانند تبریک گفته و از همه‌ی عزیزانی که در راه رسیدن به قله‌های رفیع کتاب و کتابخوانی در نمایشگاه سی ویکم یاورمان بودند سپاسگزاریم.

 

پوینده و پایدار باشید