گسترش تعاملات فرهنگی بین ایران و چین در حوزه اقوام و مذاهب

گسترش تعاملات فرهنگی بین ایران و چین در حوزه اقوام و مذاهب

نشست هم‌اندیشی با حضور هیات شش نفره از متخصصین و کارشناسان حوزه امور اقوام و مذاهب کشور چین و همچنین معاونان اداره کل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی روز چهارشنبه مورخ ٧/۶/٩٧ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از اداره کل مجامع و تشکل‌های فرهنگی، در این نشست مطالب متنوعی در حوزه‌های اقوام، ادیان، مذاهب، دیپلماسی فرهنگی و طرح گرنت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
هیات چینی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص موقعیت استان‌های زیر مجموعه کمیته امور حقوقی و مذهبی کنگره خلق چین گزارشی مبنی بر تنوع قومیتی بسیار بالا در آن کشور و اینکه دولت مانع شاخه شاخه شدن اقشار ملت خود می‌شود پرداخت که نتیجه آن کم کردن فاصله‌ها در بین اقوام و گام برداشتن در مسیر وفاق ملی است. البته این مسئله نیز برای دولت چین یک اصل محسوب می‌شود.
نمایندگان اداره کل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی به صورت مختصر، رویکردهای کلان فرهنگی دولت را در حوزه اقوام، ادیان و مذاهب بیان داشته و ضمن ارائه بروشور انگلیسی معرفی خدمات فرهنگی وزارت متبوع به اقلیت‌های دینی کشور، مطالبی را در زمینه نحوه تعامل و مدیریت نظام جمهوری اسلامی ایران در موضوع اقوام و اقلیت‌ها بیان داشتند. همچنین سیاست‌های وزارتخانه در حوزه دیپلماسی فرهنگی به ویژه طرح گرنت تشریح و بروشورهای مربوطه در اختیار هیات چینی قرار گرفت.