یکی از دلایل فروش پایین کتاب بی‌توجهی به برگزاری نشست‌های نقد کتاب است

نیکنام حسینی‌پور مطرح کرد:

یکی از دلایل فروش پایین کتاب بی‌توجهی به برگزاری نشست‌های نقد کتاب است

نیکنام حسینی‌پور در نشست «هم‌اندیشی معاونان فرهنگی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌ها با موضوع رویداد‌های ترویج کتابخوانی» گفت: یکی از سیاست‌های موسسه خانه کتاب، الگو‌‌سازی با تاکید بر جایگاه مفاخر است.
یکی از دلایل فروش پایین کتاب بی‌توجهی به برگزاری نشست‌های نقد کتاب است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)نشست «هم‌اندیشی معاونان فرهنگی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌ها با موضوع رویداد‌های ترویج کتابخوانی» با حضور همایون امیر‌زاده؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیکنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب شنبه (۱۶ تیر‌ماه) در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برگزار شد.

حسینی‌پور با اشاره به تاثیر تحولات فرهنگی در استقرار موسسه خانه کتاب در تهران گفت: یکی از تاکیدات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عمومی کردن فرهنگ محسوب می‌شود که در شعار «ایران؛ تهران نیست» انعکاس پیدا کرده است. ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراکز استان‌ها باید این رویکرد را در سیاست‌گذاری‌های خود دنبال کنند.

وی افزود: با توجه به اهمیت نقد کتاب، موسسه خانه کتاب، آمادگی دارد با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و موسسات انتشاراتی و فرهنگی در استان‌ها جلسات نقد، بررسی رونمایی کتاب را برگزار کند. اخبار این رویداد‌ها نیز در خبرگزاری کتاب ایران و رسانه‌های محلی، قابلیت انتشار دارد.

حسینی‌پور ادامه داد: یکی از دلایل فروش پایین کتاب در کشور بی‌توجهی به برگزاری نشست‌های نقد کتاب است. اگراین جلسات تقویت شود رغبت مردم به کتاب را شاهد خواهیم بود. طرح‌های تخفیف فصلی از سوی موسسه خانه کتاب و حمایت معاوت فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار می‌شود. سیاست موسسه در اجرای این طرح‌‌ها جلب مشارکت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌هاست. به‌عبارت دیگر با تایید ادارات کل، کتاب‌فرشی‌های استان‌ها در این طرح سهیم باشند.

وی بیان کرد: بعضی از کتاب‌فروشی‌ها در جریان برگزاری طرح‌های تخفیف فصلی تخلفاتی را صورت دادند. با توجه به اینکه مشارکت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها در این طرح‌ها را نداشتیم، نظارتی نیز از سوی این ادارات وجود نداشت. بنابراین تاکید داریم در بحث نظارت، سیاست‌گذاری و حمایت موسسه خانه کتاب را پشتیبانی کنند. علاوه براین موسسه آمادگی دارد تا پیشنهادات روسا را نیز دریافت کند.

حسینی‌‌‌پور با تاکید بر اهمیت گزارش‌های استخراجی از نتایج برگزاری طرح‌های تخفیف فصلی ادامه داد: تاکید داریم که گزارش‌های طرح‌های تخفیف به‌ویژه  طرح عیدانه سال ۹۷ از سوی مدیران کل به دقت بررسی شود. یکی از گزارش‌ها نشان‌دهنده میزان اخذ یارانه هر استان است.

وی با اشاره به آمادگی موسسه خانه کتاب در برگزاری دوره‌های آموزشی برای حلقه‌های مختلف نشر بیان کرد: یکی از موضوعات مهم برگزاری دوره‌های آموزشی برای نویسنده‌ها، مترجمان،  ویراستاران و ناشران و به ویژه کتاب‌فروشان بسیار با اهمیت است. موسسه خانه کتاب آمادگی دارد تا با اعزام مدرس با ادارات کل همکاری کند.

این عضو مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  افزود: یکی از سیاست‌های موسسه خانه کتاب، الگو‌‌سازی با تاکید بر جایگاه مفاخر است. برگزاری برنامه‌ «عصر کتاب» در این راستا تدوین شده و موسسه خانه کتاب به دنبال جلب مشارکت ادارات استان‌ها با توجه به ظرفیت‌های مختلف مذهبی و قومیتی برای برگزاری «عصر کتاب» در استان‌های مختلف است.


حسینی‌پور با اشاره به برگزاری جایزه کتاب سال استان‌ها ادامه داد: از سال ۹۴ هر استان‌ها سالانه کتاب سال را برگزار می‌کنند. موسسه خانه کتاب نیز آمادگی دارد تا در زمینه داوری با استان‌ها برای برگزای این رویداد فرهنگی همکاری کند. تاکید دارم تا در برگزاری  کتاب سال استان‌ها، همه چرخه نشر دیده شود.

وی با اشاره به اهمیت بانک اطلاعات موسسه خانه کتاب بیان کرد: آمار موسسه خانه کتاب نیازمند تحلیل است، به‌عبارت دیگر مجموعه اطلاعات خانه کتاب، صرفا عدد و ارقام نیست.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب با تاکید بر لزوم پرداخت مطالبات استان‌‌ها گفت: تاکید داریم که کتاب‌های منتشر شده در استان‌‌ها در اسرع وقت به خانه کتاب ارسال شود. علاوه براین با توجه به مرجعیت خبرگزاری کتاب ایران در حوزه نشر اخبار حوزه  کتاب، تاکید داریم که از سوی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌ها با هدف انعکاس اخبار نشر رابط خبری معرفی شود.